دسترسی به تلگرام و واتس‌اپ در قزاقستان محدود شد

رسانه‌های قزاق خبر داده‌اند پس از محدودیت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیسبوک، دسترسی به پیام‌رسان‌های موبایلی نظیر تلگرام و واتس‌اپ نیز با محدودیت مواجه شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های قزاق، دسترسی به پیام‌رسان‌های موبایلی تلگرام و واتس‌اپ از روز گذشته در قزاقستان با مشکلاتی مواجه شده است.

بر این اساس گفته می‌شود دسترسی به تلگرام از صبح روز شنبه، درست صبح برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور محدود شده است. در همین راستا برای نخستین بار در قزاقستان کاربران با مشکلاتی نیز در اتصال به پیام‌رسان واتس‌اپ مواجه شده‌اند.

دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، به ویژه فیسبوک و اینستاگرام نیز از ساعت 4.20 عصر روز گذشته (به وقت نورسلطان) محدود شده است.

دسترسی به تلگرام و واتس‌اپ در قزاقستان محدود شد

مخالفین ادعا می‌کنند این محدودیت در دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هدفمند و سازماندهی شده بوده و اعتراضات روز انتخابات و پس از آن به روند برگزاری انتخابات و نیز انتقادات دیگر به وضعیت اقتصادی، شرایط سیاسی و آزادی‌های مدنی علت اصلی آن می‌باشد. برخی فعالین غربی نیز نسبت به این موضوع انتقاد کرده‌اند.

گفتنی است روز یکشنبه با برگزاری نخستین انتخابات بدون نظربایف در قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف، رئیس سابق مجلس سنای این کشور و نماینده حزب حاکم نور اوتان با کسب 70 درصد آراء به پیروزی رسید. در همین راستا پیش، حین و پس از برگزاری انتخابات صدها نفر از مردم شهرهای آلماتی و نورسلطان اعتراضاتی را به بهانه‌های مختلف صورت دادند که با حمایت‌های غرب همراه شد. پلیس و نیروهای امنیتی قزاق با معترضین برخورد کردند.